O nas Oferta Strefa klienta Linki Aktualności Kontakt

Agresywna optymalizacja ostrzeżenie MF

dodano: 2017-07-04

Ostrzeżenia Ministerstwa Finansów przed agresywną optymalizacją

Od maja 2017 r. Ministerstwo Finansów zaczęło wydawać ostrzeżenia adresowane do podatników. Resort podkreśla w nich, że wykorzystanie przez firmy określonych schematów agresywnej optymalizacji podatkowej może prowadzić do zastosowania klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania i pozbawienia przedsiębiorstwa nienależnej korzyści podatkowej. Jak wynika z zapowiedzi MF takie ostrzeżenia będą wydawane cyklicznie (należy spodziewać się dwóch w miesiącu). Poniżej prezentujemy ich treść.

Czego dotyczy ostrzeżenie

Stanowisko MF

Ostrzeżenie z 26 czerwca 2017 r. (Nr 004/2017) dotyczy działań spółek polegających na zbywaniu kluczowych składników majątku (np. zabudowanych nieruchomości komercyjnych), bezpośrednio- po czym przekazywanie dochodu ze sprzedaży w formie darowizny do spółek powiązanych.

Ostrzeżenie Ministerstwa Finansów przed optymalizacją podatkową w ramach podatkowych grup kapitałowych

Ostrzeżenie z 12 czerwca 2017 r. (Nr 003/2017) dotyczy w szczególności sytuacji, w której polscy podatnicy (osoby fizyczne lub prawne), prowadzący działalność gospodarczą w Polsce i osiągający dochody z terytorium Polski, są kuszeni propozycjami oszczędności podatkowych polegającymi na tzw. przeniesieniu działalności do innego kraju.

Ostrzeżenie MF przed optymalizacją podatkową z wykorzystaniem spółek zagranicznych z uwagi na przepisy dotyczące tzw. miejsca zarządu

Ostrzeżenie z 22 maja 2017 r. (Nr 002/2017) dotyczy przypadków wykorzystywania transakcji dokonywanych na majątku przedsiębiorstwa do agresywnej optymalizacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Ostrzeżenie Ministerstwa Finansów przed optymalizacją podatkową z wykorzystaniem wartości firmy

Ostrzeżenie z 8 maja 2017 r. (Nr 001/2017) dotyczy możliwości zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania w stosunku do przedsiębiorców, którzy korzystają z optymalizacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych z wykorzystaniem obligacji nabywanych w ramach grupy podmiotów powiązanych, w których uczestniczą fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ).

Ostrzeżenie MF przed optymalizacją podatkową FIZ z wykorzystaniem obligacjiNapisz do nas


* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w zgłoszeniu przez Kancelarię Doradztwa Podatkowego Bogusława Beata Piasecka z siedzibą w Chrzanowie przy ul. Słowackiego 22/2 na potrzeby realizacji zgłoszenia.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów marketingowych i statystycznych, w trakcie a także po wygaśnięciu usług realizowanych przez Serwis. Dane nie będą udostępniane innym podmiotom. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 R. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych) dane zamieszczam dobrowolnie, mam prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania i żądania zaprzestania przetwarzania moich danych osobowych.
* Prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Bez jej oznaczenia nie będzie możliwe wysłanie formularza, a także przesłanie Państwu odpowiedzi drogą elektroniczną. W każdej chwili przysługuje Państwu prawo wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania, usunięcia, prawo do przenoszenia danych, prawo wniesienia sprzeciwu oraz prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie. Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradztwa Podatkowego Bogusława Beata Piasecka. Podanie danych osobowych, które przetwarzane będą w celach marketingowych jest dobrowolne.

Kontakt

Kancelaria Doradztwa Podatkowego

ul. Słowackiego 22/2, 32-500 Chrzanów
ul. Piastowska 97a, 32-660 Chełmek
Email:
piasecka@centrum-podatkowe.com.pl piasecki@centrum-podatkowe.com.pl
Telefon:
Bogusława Piasecka: +48 608 046 016
Marek Piasecki: +48 608 594 298
Kancelaria Chrzanów: 32 623 06 66, +48 533 500 394
Kancelaria Chełmek: 33 846 43 40, +48 531 096 766.
projekt i wykonanie BerMar multimedia